
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.5 mm |
| Width | 21.5 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 21.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 17.5 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Max Current Rating | 17.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Thread Size | M3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 2 |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Plating | Brass |
| Tail Length | 3.81 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
Stock: 865
Distributors
pcbx
Unit Price$4.46786
Ext.Price$4.46786
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.46786 | $4.46786 |
| 10 | $3.16666 | $31.66660 |
| 25 | $2.79134 | $69.78350 |
| 50 | $2.55966 | $127.98300 |
| 100 | $2.53487 | $253.48700 |
| 300 | $2.32606 | $697.81800 |
| 500 | $2.13445 | $1067.22500 |
| 1000 | $1.95864 | $1958.64000 |
